Κώτσιρας…ο λυτρωτής! «Χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις!

Ρεπορτάζ: Φώτης Αλεξόπουλος

Επιστροφή της αγωνιστικής δράσης στην Γ’ Εθνική μετά από τη διακοπή λόγω των εορτών και ο Παναρκαδικού καλούνταν να πραγματοποιήσει ένα νέο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, αρχίζοντας με τη διεκδίκηση της νίκης απέναντι στην ομάδα του Κανάρη Χίου που ερχόταν στην Τρίπολη με στόχο ότι καλύτερο στην προσπάθεια της σωτηρία του. Με στόχο λοιπόν τη νίκη και κανένα άλλο αποτέλεσμα η ομάδα της Τρίπολης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο το απόγευμα του Σαββάτου!

Στην πράξη λοιπόν οι «πράσινοι» έφτασαν στη νίκη με σκορ 2-1, ωστόσο χρειάστηκε να κερδίσουν πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κώτσιρας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων! Συνολικά πάντως στο παιχνίδι η Αρκαδική ομάδα ήταν φανερά καλύτερη αλλά πλήρωσε μια ολιγωρία στην επιστροφή της άμυνας στην επανάληψη. Στο ξεκίνημα και μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα στο οποίο οι «πράσινοι» μπήκαν «μουδιασμένοι», ο έλεγχος ήταν στα χέρια του Παναρκαδικού. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Χατζόπουλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 1-0 και από εκεί και ύστερα οι «γηπεδούχοι» έλεγχαν το παιχνίδι.
Το ίδιο συνέβη και στην επανάληψη, αλλά αποδείχθηκε ότι οι παίκτες του Γιώργου Αντωνόπουλου εφησύχασαν δίνοντας τη δυνατότητα στον Κανάρη Χίου να προσπαθήσει να βρει απάντηση στο ματς. Σε μία άστοχη επίθεση και μια αντεπίθεση της Χιώτικης ομάδας στο 64’ ο Σεζένιας τιμώρησε τον Παναρκαδικό σκοράροντας για το 1-1. Από εκείνο το σημείο ο Παναρκαδικός πίεσε ασφυκτικά και προσπάθησε να βρει το δρόμο για το δεύτερο γκολ. Οι διακοπές «έσπαγαν» το ρυθμό των «γηπεδούχων» ωστόσο στο 94’ η ομάδα της Τρίπολης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κώτσιρας για το 2-1 και τη μεγάλη νίκη, που ήρθε με «περιπετειώδη» και άκρως αγχωτικό τρόπο!

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ψυχογιός, Assen, Μπούτας, Καστριτσέας, Χατζόπουλος, Κυριακόπουλος, Χρήστου (T. Σαλαπάτας 59′), Δήμος (Σταθουλόπουλος 73′), Π. Σαλαπάτας (Αρδάμης 78΄), Καδάς, Κώτσιρας
ΚΑΝΑΡΗΣ ΧΙΟΥ: Κοττατής, Βαϊτερλής (56’ Σοβατζής), Γρίγος, Μεταξής, Σκούφαλος, Χορεψιμάς, Τσιούμας, Χριστούλης, Ντάμπος, Κροτσίδας (46’ Λέσι), Σεζένιας

Προηγούμενο άρθρο2657 αποφάσεις το 2015 και καμία ακύρωση για την οικονομική επιτροπή της Περιφ.Πελ/σου (vid)
Επόμενο άρθροΚοίταξε τη «Βασίλισσα» στα μάτια ο Αρκαδικός! (vid, ph)