Νίκη για τον Πήγασο με τη λήξη του ματς επί του Λέοντα 2014

Τη νίκη στο φινάλε γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Πήγασου Θυρέας για το ματς της 3ης αγωνιστικής στην Α1 κατηγορία της ΕΣΚΑΚ. Μια αναμέτρηση η οποία συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στη λεπτομέρεια στο φινάλε με σκορ 65-64.

Η ομάδα του Πήγασου ξεκίνησε δυνατά το ματς και προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά στο α’ ημίχρονο (26-9 στο α’ δεκάλεπτο και 43-25 στο β’ δεκάλεπτο). Στην επανάληψη η ομάδα της Κορινθίας ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να «επιστρέψει» στη παιχνίδι διεκδικώντας τη νίκη. Έκλεισε με σκορ 49-46 την γ’ περίοδο και κατάφερε με δύο εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα να προηγηθεί με σκορ 63-64.

Ο Πήγασος όμως με μια μακρινή πάσα στον Διαμαντόγιαννη που τελείωσε εύστοχα με λέι-απ την επίθεση στην εκπνοή του ματς, κατάφερα να κατακτήσει τη νίκη με 65-64.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-9 (Α’), 43-25 (Β’), 49-46 (Γ’), 65-64 (Δ’).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματόπουλος, Μησιούλης.
ΠΗΓΑΣΟΣ (Κοψαύτης): Μαντίκος 20(4), Μετρητίκας 2, Ζαχαριάς, Κοψαύτης 19(3), Διαμαντόγιαννης 7(1), Νίτσιος, Μαυριάς 11(3), Καρκούλης, Σπυράκος 6.
ΛΕΟΝΤΑΣ 2014 (Νταλίπης Χρήστος): Θεοδοσίου 3(1), Ραυτόπουλος 4, Γεωργίου 3, Κεφάλας 16 (2), Μπαλτζής 20 (6), Σπανός, Λύκος, Ηλίου 2, Καραμανι Α., Δόσης 10, Κορίζης 6.

Προηγούμενο άρθροΞάνθη | Εικόνες «σοκ» από την κακοκαιρία με ανεμοστρόβιλους, χαλάζι και πτώση δέντρων (vids)
Επόμενο άρθροΣτην ΤΚ Καμαρίου Τεγέας πραγματοποιήθηκαν δράσεις στα πλαίσια του προγράμματος PRO.GRE.S.S. (+ph, vd)