Ο Αστέρας πρωταθλητής του παιδικού πρωταθλήματος

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το απόγευμα της Παρασκευής 10 Μαΐου διεξήχθη στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ο τελικός του παιδικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Αρκαδίας. Αντίπαλοι σ’ αυτό τον αγώνα βρέθηκαν η ομάδα του Λεωνιδίου που επιβλήθηκε στον ημιτελικό της Τεγέας και ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε του Ερμή Μελιγούς. Δύο ομάδες που έφτασαν επάξια στον τελικό όντας οι καλύτερες της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Αγωνιστικά μετά από ένα δυνατό παιχνίδι που ωστόσο δεν είχε τις πάρα πολλές κλασικές φάσεις η ομάδα του Αστέρα κατάφερε να γυρίσει το ματς και στη διαδικασία των πέναλτι να επικρατήσει με σκορ 5-6, παρουσία αρκετών φίλων του τοπικού ποδοσφαίρου.

Αγωνιστικά η ομάδα του Λεωνιδίου μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τον Αστέρα με ένα γρήγορο γκολ του Βερβεσού μόλις στο 2ο λεπτό. Οι παίκτες της Τριπολίτικης ομάδας επηρεάστηκαν από το γκολ και δεν μπόρεσαν επί της ουσίας να απειλήσουν στη διάρκεια του α’ μέρους σ’ ένα κακό σε επίπεδο φάση πρώτο 40λεπτο. Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε δυνατά και έψαξε το γκολ χάνοντας καλές στιγμές. Ωστόσο στο 54’ ευτύχησε να σκοράρει με τον Κλέωπα. Έναν παίκτη που έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να δώσει τη νίκη στην ομάδα του σ’ ένα χαμένο πλασέ απέναντι στον Μπρανκολλάρι. Στη διαδικασία των πέναλτι οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν το προβάδισμα για να χαμογελάσει στο τέλος ο Αστέρας Τρίπολης ο οποίος και επικράτησε με σκορ 5-6.