Ζορίστηκε…αλλά πέρασε με 81-85 από το «Ιβανώφειο» ο Αρκαδικός!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Μετά την κακή εμφάνιση και ίσως χειρότερη φετινή του ΣΕΦΑ το περασμένο Σάββατο στη Βέροια επί του τοπικού Φίλιππου και φυσικά την ήττα σ’ εκείνο το ματς, οι «Αρκάδες» δεν είχαν κανένα περιθώριο απώλειας βαθμών στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας στο πρωτάθλημα για το 2014, απέναντι στον Ηρακλή. Η ομάδα λοιπόν του Αρκαδικού καλούνταν το απόγευμα του Σαββάτου στο Ιβανώφειο να περάσει αλώβητος και με τους δύο κερδισμένους βαθμούς να μην χάσει τουλάχιστον την επαφή με την πρώτη δυάδα. Μετά από ένα παραγωγικό επιθετικά παιχνίδι στο οποίο οι επιθέσεις ήταν αυτές που κυριάρχησαν, η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, με σκορ 81-85.

Μία νίκη που κρατά στους δύο βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας τον Αρκαδικό, αλλά του επιτρέπει να κλείσει με το δεξί τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2014. Μία νίκη που είχε σαν πρωταγωνιστές στο ματς επιθετικά τους Καλαματιανούς Νίκο Χατζή και Πέτρο Νοέα και οργανωτικά τον Σάκη Καρύδα.

Ο Αρκαδικός στον αμυντικό τομέα αποδείχθηκε όμως αναποτελεσματικός κάτι που ουσιαστικά δεν του επέτρεψε να καθαρίσει το ματς νωρίτερα, αλλά να το διεκδικήσει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Στο ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας τόσο από κοντινή απόσταση όσο και από την περιφέρεια με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να κυμαίνεται σε υψηλά επίπεδα (26-27). Στη συνέχεια μπορεί η παραγωγικότητα των δύο ομάδων επιθετικά να περιορίστηκε, αλλά το ματς είχε χαρακτήρα ντέρμπι με τις ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα στο σκορ, για να κλείσει ο Αρκαδικός προηγούμενος στο φινάλε του ημιχρόνου με σκορ 43-45.

Στην επανάληψη η ομάδα της Γιάννη Καστρίτη ανέβασε ρυθμούς στο ματς και κατάφερε να έχει ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «φιλοξενούμενοι» κατάφεραν ωστόσο να προηγηθούν με 61-68 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Αρκαδικός προηγήθηκε λίγο αργότερα και με +9 πόντους, αλλά κάτι η αστοχία και κάτι οι συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις του Ηρακλή μετέτρεψαν το ματς στα τελευταία λεπτά σε ντέρμπι με τον Αρκαδικό στο φινάλε ωστόσο να είναι πιο αποτελεσματικός και να κερδίζει το ματς έστω και στις λεπτομέρειες με 81-85.

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 81-85

ΓΗΠΕΔΟ: Ιβανώφειο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27 (Α’), 43-45 (Β’), 61-68 (Γ’), 81-85 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματόπουλος-Δεσλής-Παγώνης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δαμαλής): Μιχάλογλου 21 (2), Ονάσογλου 8 (2), Χρυσόπουλος 11, Αράπης 6 (2), Καραγκιολίδης 10 (1), Κοθράς 20 (3), Μήτσιαλος 2, Αποστολίδης 3 (1).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Νοέας 17 (3), Κωνσταντίνου, Καρύδας 9 (1), Κοψαύτης 5 (1), Χατζής 29 (5), Αναστασάκης, Θανόπουλος 6 (2), Μάλλιος 2, Καλλινικίδης 6, Τζόρτζεβιτς 11.

Προηγούμενο άρθροΑφιέρωμα-εκδήλωση για τη Σμύρνη από σχολεία της Τρίπολης (vid, ph)
Επόμενο άρθροΕυχαριστήριο δείπνο σε Τατούλη-Γιαννακούρα για τον δρόμο στον Εύανδρο (vid, ph)